Language
Monday, Sept. 9th

  • 09:00 - 09:30: Welcome ceremony
  • 09:30 - 10:30: Keynote lecture Courtney Flint
  • 10:30 - 11:30: Morning break, registration
  • 11:30 - 13:00: Morning Sessions

    time presenter title
    room 02: SP04a - The environmental flow and water management nexus: implementation challenges, strategies, and outcomes of environmental flow programs
    11:30 - 11:45 Fiona Dyer Designing flow regimes for ecological outcomes - contrasting case studies
    11:45 - 12:00 David Tickner Implementing environmental flows: Insights from international experience
    12:00 - 12:15 Piotr Parasiewicz A Pan-European Environmental Flow Concept
    12:15 - 12:30 Robyn Watts Environmental flow trials in a regulated river in southern Australia: integrating biophysical and social research
    12:30 - 12:45 Anna Rallings Functional Flow Classification for Sustainable Hydropower Operations: Exploratory Applications in the Yangtze River Basin of China
    12:45 - 13:00 Nikki Thurgate Managing environmental flows in Australia: how do we leap from science to management? - moved to Thursday!
    room 03: SP22a - River resilience and the Anthropocene
    11:30 - 11:45 Jason DeBoer Functional Change in a Large River Ecosystem - the Anthropocene Through a Resilience Lens
    11:45 - 12:00 Ian Fuller Geomorphology and river resilience: a wheel reinvented?
    12:00 - 12:15 Maciej Liro Conceptual model of river ecosystem functioning in backwater fluctuation zone of dam reservoir
    12:15 - 12:30 Martin Thoms Resilience, social-ecological systems and risk: the ineffectiveness of water management in the Murray Darling Basin, Australia
    12:30 - 12:45 David Gilvear Resilience as a basis for river management  in the  Anthropocene - a geomorphic and river science perspective
    room 04: SP11 - Rivers in the industrial era
    11:30 - 11:45 Gonçalo Duarte Requiem for a Migratory Dream - Functional connectivity impairment of diadromous fish species historical distribution throughout the 20th century
    11:45 - 12:00 Severin Hohensinner What has remained of the former Alpine rivers?
    12:00 - 12:15 Gertrud Haidvogl The Industrialization of River Ecosystem Services - Danube fish and Vienna's fish supply 1880 - 1914
    12:15 - 12:30 Konstantin Ochs Model based reconstruction of the succession dynamics of a large river floodplain
    12:30 - 12:45 Lucile De Milleville Defining hydrogeomorphological changes related to urbanization: the making of a typology of sections from peri-urban watercourses in Paris' region.
    12:45 - 13:00 Emilie Schoofs Artificial fish shelters: a solution for urban rivers?
    room 05: SP23 - “Future visions” for large rivers
    11:30 - 11:45 Murray Scown Future coastal river deltas are critical social-ecological systems for achieving global Sustainable Development Goals
    11:45 - 12:00 Martin Tschikof Evaluation of ecosystem services in the course of hydro-morphological floodplain restoration measures along a large alpine river east of Vienna, Austria
    12:00 - 12:15 Elisabeth Bondar-Kunze The importance of heterogeneous shoreline habitats and reconnection of side- arms for ecosystem functions in regulated rivers
    12:15 - 12:30 Tom Buijse Longitudinal training dams - river training of the 21st century
    12:30 - 12:45 Christina Gruber The Big Muddy - hydrophone recordings to capture invisible feature of rivers
     
  • 13:00 - 14:15 Lunch break
  • 14:15 - 15:45 Afternoon sessions

    time presenter title
    room 02: SP04b - The environmental flow and water management nexus: implementation challenges, strategies, and outcomes of environmental flow programs
    14:15 - 14:30 Sarah M. Yarnell Stakeholder Engagement in the California Environmental Flows Framework
    14:30 - 14:45 Belize Lane Decision Support Tools for the California Environmental Flows Framework
    14:45 - 15:00 Robert Lusardi Developing ecological flow recommendations for natives fishes when quantifiable relationships are lacking
    15:00 - 15:15 Sarah Yarnell Establishing Environmental Flows for Urban Watersheds under the California Environmental Flows Framework
    15:15 - 15:30 Martin Doyle Using conservation finance to incentivize streamflow restoration: the design of an environmental impact bond in the Yakima Basin, Washington
    15:30 - 15:45 Xinan YIN Priorities of Environmental Flow Allocation in A River Basin Considering Waterbird Conservation
    room 03: SP22b - River resilience and the Anthropocene
    14:15 - 14:30 Andy Large Living Deltas
    14:30 - 14:45 Melissa Parsons Monitoring and assessing for river resilience: opportunities and challenges for river science
    14:45 - 15:00 Simon Dufour Socio-ecological approach of agricultural practices modification in riparian areas, the example of Brittany, France
    15:00 - 15:15 Karen Trebitz Who talks to whom in lake basin management in the Columbia River system: relating communication network dynamics with indicators of water quality and fisheries
    15:15 - 15:30 Jeroen Rijke The circular economy: a useful perspective for sustainable river management?
    15:30 - 15:45 Joseph Flotemersch Mapping stressors to watershed functions using the Index of Watershed Integrity
    room 04: SP17a - S.M.A.R.T.: Science for the Management of Rivers and their Tidal systems. Outcomes from a 9-years international doctoral programme in interdisciplinary river science
    14:15 - 14:30 India Mansour Interdisciplinary Opportunities in River Microbiome Research
    14:30 - 14:45 Maja Grubisic Assessing effects of nocturnal LED illumination on aquatic primary producers
    14:45 - 15:00 Fengzhi He Diversity and risk patterns of freshwater megafauna: A global perspective
    15:00 - 15:15 Stefano Brighenti Streams fed by active rock glaciers: habitat, biota and conservation value
    15:15 - 15:30 Emilio Politti Effects of an ecological flood on the mesohabitat of an Alpine regulated river
    15:30 - 15:45 Giuditta Trinci Understanding how hydrogeomorphological factors influence fish habitat: a case study of the River Wandle, UK.
    room 05: SP03a - Freshwater biodiversity: networks, monitoring, data compilation and publishing
    14:15 - 14:30 Kurt Lichtenwoehrer Long-term monitoring of springs in the Berchtesgaden National Park to determine the impacts of climate change
    14:30 - 14:45 Leopold Füreder Monitoring alpine rivers as a measure of freshwater biodiversity and change
    14:45 - 15:00 Georg H. Niedrist Real-time warming of high altitude streams: winners and losers among the invertebrates
    15:00 - 15:15 Antoni Mas-Ponce Building socio-ecological indicators to evaluate Global Change effects on Mediterranean river basins. The study cases of la Tordera and Besòs river basins, NE Spain
    15:15 - 15:30 Gertjan Geerling Near real-time monitoring and prediction of floodplain vegetation development on river reach scale using Sentinel-2 data and Google Earth Engine
    15:30 - 15:45 Alexandra Zieritz Status and fate of freshwater mussel biodiversity in Borneo

 

  • 15:45 - 16:15 Afternoon break
  • 16:15 - 18:00 Evening sessions

    time presenter title
    room 01: GS13/14 - Environment-biota interaction
    16:15 - 16:30 Stefano Larsen Testing the River Continuum Concept with geostatistical stream-network models
    16:30 - 16:45 Dorota Pusłowska-Tyszewska River-fen interaction as a driver of stress in wetland ecosystems. Case study of Upper Biebrza, Poland
    16:45 - 17:00 Paraskevi Manolaki Stream bryophyte communities across a gradient of thermal regimes in Arctic streams, Disko island, Greenland.
    17:00 - 17:15 Yanran Dai Water temperature and water depth shape macrophyte-bacterioplankton interactions in a groundwater-fed river
    17:15 - 17:30 Andrew F. Casper Comparing the relative importance of biotic versus abiotic factors in large floodplain rivers - Insights from response of fluvial zooplankton to the arrival of the Silver carp, H. molitrix, in the Illinois River
    17:30 - 17:45 Paul Mcinerney Basal resource quality and energy flow in a lowland river food web - moved to Wednesday or Thursday - tbd!
    room 02: GS07 - Hydrological and morphological impacts
    16:15 - 16:30 Michael Delong A Framework for Defining the Role of the Hydrogeomorphic Template in Determining Community Composition
    16:30 - 16:45 Ulrich Pulg Quantifying the effect of river morphology on salmonid habitat in post glacial streams
    16:45 - 17:00 Ewa A. Dembowska Phytoplankton development during hydrological extremes in the Lower Vistula oxbows
    17:00 - 17:15 Peter W. Downs Multi-year, high resolution data on coarse bedload transport: implications for river science
    17:15 - 17:30 Walter Bertoldi Sediment transport, grainsize distribution and morphodynamics of glacier-fed rivers
    17:30 - 17:45 Nikhilesh Singh Soil Loss Estimation of Mandakini River Watershed of Central India using Universal Soil Loss Equation
    17:45 - 18:00 Ashwani Agnihotri Evaluation of Morphometric analysis utilizing Geo-informatics techniques for an Indian catchment
    room 03: SP10a - Links between thermal dynamics, hydromorphology and freshwater ecology
    16:15 - 16:30 Stefania Erba Ecological status and morphological impairment: the evaluation of invertebrate response in rivers affected by bank and channel reinforcement and resectioning
    16:30 - 16:45 Ana Juarez Assessing the impact of hydropeaking utilizing 2D-hydraulic models
    16:45 - 17:00 Baptiste Marteau Assessing the role of weirs and riparian cover on river longitudinal temperature profiles using airborne TIR in a lowland agricultural catchment
    17:00 - 17:15 Roser Casas-Mulet Assessment of potential thermal refuges based on UAV thermal imagery: a case study of the river Ovens, Australia
    17:15 - 17:30 Laurent Schmitt Coupling thermal-infrared remote sensing and hydrological modelling to study surface-subsurface water exchanges of a restored side channel of the Rhine River
    room 04: SP17b - S.M.A.R.T.: Science for the Management of Rivers and their Tidal systems. Outcomes from a 9-years international doctoral programme in interdisciplinary river science
    16:15 - 16:30 Angela Gurnell Rivers and Plants: Perspectives on their interactions from the SMART programme
    16:30 - 16:45 Matej Faller Influence of invasive Himalayan balsam on the structure of native vegetation communities and morphological processes on river banks
    16:45 - 17:00 Seyed Hossein Mohajeri An introduction on the Biot-Savart law applications in open-channel discharge estimation
    17:00 - 17:15 Marco Redolfi Coupled morphodynamics of river bifurcations and confluences
    17:15 - 17:30 Federico Monegaglia Linking theory, remote sensing and data analysis to understand the bedform dynamics of large natural meandering rivers
    17:30 - 17:45 Alyssa Serlet Scientific impact of a nine-year doctoral program in river science
    room 05: SP03b - Freshwater biodiversity: networks, monitoring, data compilation and publishing
    16:15 - 16:30 Thapanee Pholdee Application of Fish-based Index of Biotic Integrity of Aquatic Resources Environment: Case Study of  Maengud Somboonchon Dam, Chiang Mai
    16:30 - 16:45 Jyoti Verma Benthic communities of Bundelkhand Rivers with reference to the Proposed Ken-Betwa link
    16:45 - 17:00 Gonçalo Duarte Raiders of the Lost Sources - The PHish Database
    17:00 - 17:15 Astrid Schmidt-Kloiber The Freshwater Information Platform: an online network to facilitate monitoring, data compilation and publishing
    17:15 - 17:30 Sonja C. Jähnig The Alliance for Freshwater Life: introducing the initiative and ideas for freshwater biodiversity research from local to global scales

 

  • 18:00 - 20:30 Social event - movie night
© All rights reserved | Contact | Legal Notice and Privacy